Pytamy o zielone kandydatów w wyborach

Sprawa jest poważna, my Pytamy o zielone czyli klimat i środowisko, więc jest o co pytać, bo każdy widzi jak w tej sprawie jest.Czas na pytania do kandydatów do samorządów, w zasadzie na każdym szczeblu: gminy, powiatu, województwa, zarówno do kandydatów na wójtów, burmistrzów, jak i radnych różnego szczebla. Nie tylko pytajcie, ale czytajcie programy kandydatów, czy w ogóle o tym mówią?Nawet jeżeli kandydat odpowie tylko na 3 pytania lub je przeczyta to już nie jest źle.A idealnie by było gdyby odpowiedział na wszystkie. Mieszkańcy mogą zadać te pytania w imieniu nas wszytkich, bo klimat i środowisko to wspólna sprawa - KORZYSTAJCIE ZATEM MIESZKAŃCY I ZADAWAJCIE TE PYTANIA LUB WYBRANE Z NICH W WASZEJ OCENIE NAJWAŻNIEJSZE! A potem sprawdzajcie w trakcie pełnienia kadencji.

Część kandydatów, którzy pełnili funkcję ma się czym pochwalić, część ma drobne działania w tym zakresie, część nie ma nic, kompletnie nic. Dobrze się zastanawiajcie zatem kogo wybieracie, co już ktoś w tej sprawie zrobił, ale również i co planuje. To nasza, naszych dzieci, wnuków i i dalszych pokleń sprawa! To kwestia przetrwania!

Zachęcamy, poniżej pytania do osób kandydujących w wyborach samorządowych 2024

POWIETRZE
1. W jaki sposób planuje Pan/Pani informować mieszkańców o tym, które źródła ciepła i do kiedy należy wymienić na podstawie obowiązujących przepisów?
2. W jaki sposób planuje Pan/Pani promować i wspomagać dostępne programy dofinansowań na wymianę pieców, termomodernizację domów i inne działania podnoszące jakość powietrza i ograniczające emisję gazów cieplarnianych?
3. Jakie działania zamierza Pan/Pani podjąć, by wspomóc osoby ubogie energetycznie? (tj. osoby, które napotykają trudności w zaspokojeniu podstawowych potrzeb w zakresie ciepła i energii elektrycznej)?
4. Jakie działania zamierza Pan/Pani podjąć, by samorządy w większym stopniu korzystały z odnawialnych źródeł energii (OZE) a budynki były bardziej efektywne energetycznie?
5. Jak będzie Pan/Pani zachęcać mieszkańców albo jakie działania edukacyjne planuje Pan/Pani prowadzić, by mieszkańcy w swoim codziennym życiu ograniczali zużycie energii?
6. Co Pani/Pan myśli o zbudowaniu spółdzielni energetycznej, w której swój udział mieliby mieszkańcy i/lub instytucje na określonym obszarze?
7. Jakie zdanie ma Pani/Pan w zakresie farm fotowoltaicznych, które powstają w wielu miejscach?
ODPADY, ŚCIEKI
1. Jaka jest Pana/Pani wiedza na temat stanu zaawansowania wykonania tzw. dyrektywy ściekowej tj. skanalizowania wsi/miasteczek, przydomowych szamb lub oczyszczalni ścieków?
2. W jaki sposób planuje Pan/Pani informować mieszkańców gminy/miasta o tym, do kiedy należy posiadać przydomową oczyszczalnię ścieków lub podłączyć się do istniejącej zbiorczo kanalizacji oraz jak podchodzi Pan/Pani do wyznaczania kar w tym zakresie?
3. Z jakiego programu planuje Pan/Pani pozyskać środki na skanalizowanie naszego obszaru, promować i wspomagać dostępne programy dofinansowań do przydomowych oczyszczalni ścieków?
4. Jakie działania zamierza Pan/Pani podjąć, by wspomóc osoby ubogie tj. osoby, które napotykają trudności w zaspokojeniu podstawowych potrzeb w tym zakresie i nie będą w stanie sfinansować spełnienia wymogów wynikających z dyrektywy ściekowej, nawet przy dofinansowaniu zewnętrznym?
5. Urzędy i instytucje samorządowe powinny świecić przykładem, także jeśli chodzi o gospodarkę odpadową. Jak planuje Pan/Pani doprowadzić do tego, by w instytucjach publicznych w gminie powstawało mniej odpadów?
6. Czy zamierza Pan/Pani stosować w urzędzie zielone zamówienia publiczne?
7. W jaki sposób będzie Pani/ Pan wspierał inicjatywy mające na celu przeciwdziałanie marnowaniu żywności?
8. Jak będzie Pan/Pani promować rozwiązania minimalizujące ilość wytwarzanych odpadów i promujące recykling podczas wydarzeń lokalnych (pikniki, festyny)?
9. Jak będzie Pan/Pani promować wśród mieszkańców kompostowanie, wokół którego narosło wiele mitów?
WODA ZIELEŃ
1. W jaki sposób będzie Pan/Pani zachęcać mieszkańców do zagospodarowania deszczówki i oszczędzania wody?
2. Co Pan/Pani planuje zrobić, by tereny zieleni były bardziej odporne na zmieniający się klimat?
3. Jak chce Pan/Pani angażować mieszkańców w ochronę wody i zieleni w gminie?
4. W jaki sposób będzie Pan chronić obszary cenne przyrodniczo na terenie gminy (np. starodrzewia, naturalne zbiorniki wodne, cieki i tereny podmokłe)?
5. Jakie działania zwiększające retencję (czyli zdolność do
zatrzymywania wody deszczowej) planuje Pan/Pani podjąć w naszej
gminie?
ZIELONA SZKOŁA/PRZEDSZKOLE
1. Prowadzenie ogrodów warzywnych ma wiele zalet, w tym możliwość prowadzenia edukacji na świeżym powietrzu. Czy widzi Pani/Pan możliwość promowania w placówkach prowadzonych przez miasto/gminę takie rozwiązania? W jaki sposób?
2. Co mógłby zrobić samorząd, aby zadbać o jakość produktów dostarczanych do przygotowania posiłków w szkołach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych?
3. Jakie działania proponuje Pani/Pan, aby ograniczyć marnowanie żywności w szkołach?

______________________________________________
Wytworzył: LGD Partnerstwo Ducha Gór | Dorota Goetz
Udostępnił: Dorota Goetz
Opublikowano: 29.03.2024 
Zmodyfikowano: