I Gala Karkonoskiej Marki Lokalnej za nami

Za nami pierwsza Gala Karkonoskiej Marki Lokalnej, która odbyła się 17 listopada 2022r. w Centrum Edukacyjno-Przyrodniczym Karkonoskiego Parku Narodowego w Sobieszowie. Na Gali wybrano Ambasadorów i Akcesoriów Karkonoskiej Marki Lokalnej, przyznano również nowe certyfikaty.

 

 

Ambasadorami KML zostali:


1. Pan Rafał Fronia - himalaista, uczestnik wypraw w góry wysokie, zdobywca Broad Peak 2022, właściciel firmy wydawniczej i kartograficznej PLAN, autor książek o górach, mieszkaniec Łomnicy.

2. Pani Lucyna Kornobys - mistrzyni olimpijska w Igrzyskach Paraolimpijskich w rzucie oszczepem, pchnięciu kulą od 2011 r. – 2016 r. W mistrzostwach Europy w Berlinie w 2018 w obu konkurencjach pobiła rekord świata. W 2019 zdobyła złoty medal w pchnięciu kulą w Dubaju na mistrzostwach świata, ustanawiając rekord świata. W 2021 kolejne sukcesy w igrzyskach paraolimpijskich.

3. Pan Kazimierz Pichlak - chirurg onkolog. Przeszedł na emeryturę i nie zajmuje się już medycyną, ale może realizować swoje pasje: fotografia, poezja i podróże. Regularnie podróżuje do Nepalu oraz Afryki. Jest autorem kilku tomików wierszy.

4. Pan Wojciech Dąbrowski - aktor teatralny i filmowy. Ukończył szkołę podstawową w Kowarach. Związany był z teatrami wrocławskimi: Teatrem Pantomimy w latach 80-tych i Teatrem Polskim do 2005. W 1997 roku utworzył Teatr Poniedziałkowy. Od 2004 roku pod szyldem Wrocławskiego Teatru Komedia spektakle są grane w dużej i małej sali Wrocławskiego Teatru Lalek. Gra w wielu znanych serialach telewizyjnych.

 

Akcesorami KML zostali:

1. Hotel Tremonti Ski & Bike Resort w Karpaczu z nagradzaną Restauracją Gusto

2. Hotel Mercure w Szklarskiej Porębie z Restauracją Bergo by Mateusz Gessler z Szefem Andrzejem Sawką

 

Nowe certyfikaty KML otrzymali:

1. Browar Mariental Szklarska Poręba. Od początku działalności przyświecała im idea stworzenia produktu lokalnego, w oparciu o tutejsze zasoby i bogactwa. Produktu autentycznego, który stanie się swoistą wizytówką Szklarskiej Poręby i naszego regionu, z którego będziemy dumni. Certyfikowano 5 rodzajów piwa:
1. Piwo Pszeniczne Szrenickie
2. Piwo Orle Pils
3. Piwo Koźlak Wysoki Kamień
4. Piwo Kamieńczyk American Pale Ale
5. Piwo Jakuszyckie Polskie Ale

2. Paraluzja Aga Radziejewska i Bartek Drak. Wyznacznikiem działań zespołu muzycznego Paraluzja nie są drogowskazy i utarte szlaki, lecz chęć poznawania otwartych przestrzeni pełnych zaskoczeń, artystycznych doznań i nieskończonych inspiracji. Aga Radziejewska (śpiew, rękodzieło) i Barek Drak (gitara, malarstwo) lubią obcować z ludźmi. To artystyczne miejsce przepełnione jest rozmowami, piosenką, uśmiechem. Certyfikowano: Paraluzja. Miejsce wielu sztuk. Malarstwo. Koncerty. Rękodzieło.

3. Siedlisko Pstrąga Hodowla pstrąga i rodzinna restauracja. Pstrąg poddawany jest specjalnej filtracji wodą źródlaną i głębinowa, podlega oczyszczeniu ozonowanym powietrzem i natlenieniu przez co nabiera niepowtarzalnego smaku. Certyfikowano:
1. Pstrąg w sosie warzywnym słodko ostrym
2. Pstrąg w zalewie słodko winnej pomidorowej
3. Pstrąg wędzony
4. Pasztet z pstrąga
5. Paprykarz z pstrąga karkonoski
6. Pasta z wędzonego pstrąga

4. Mała Japonia. To nie tylko przepiękny ogród japoński, ale także kawałek prawdziwej Japonii. Został skomponowany zgodnie z japońską sztuką zakładania ogrodów oraz filozofią feng shui. Spacer po ogrodzie pokaże Wam piękno Karkonoskiej przyrody zamkniętej w charakterystyczne dla Japonii kompozycje, strumienie i wodospady. W ogrodzie znajdziecie „Zakątek Laboranta” i najwyższy plac zabaw Ducha Gór. Certyfikowano: Ogród Siruwia. Mała Japonia

5. Jan Jach Gałek. Pracownia Jana Gałka działa w Mysłakowicach od 1991 r. Specjalizuje się w renowacji i konserwacji zabytków sztuki sakralnej, konserwacji kamienia, mebli, sztuki ludowej oraz związanymi z nimi historycznymi technikami mazerowania. Kultywuje wielopokoleniowe tradycje rodzinne, dziedzicząc warsztat po swoim ojcu Kazimierzu oraz dziadku Janie. Stosuje zapomniane już technologie, przywraca konserwowanym przez siebie przedmiotom nie tylko wygląd, ale też i "duszę". Odrestaurowane przez niego przedmioty (szczególnie meble i sejfy) spotkać można w antykwariatach oraz prywatnych kolekcjach nie tylko w Polsce, ale też w Europie Zachodniej, Rosji i Stanach Zjednoczonych. Certyfikowano usługi: Renowacja zabytków

6. Gospodarstwo Rolne Widok Kamila Pietraszek
Gospodarstwo Rolne prowadzone od 2007 roku. Jest to gospodarstwo rodzinne, główny kierunek uprawa aronii w jakości ekologicznej oraz jej sprzedaż. Gospodarstwo Rolne położone jest w Kowarach. Certyfikowany: Susz z aronii ekologicznej – Karkonoska Aronia.

I Gali Karkonoskiej Marki Lokalnej towarzyszyły występy artystyczne zespołu Paraluzja, a po oficjalnych przemówieniach nadszedł czas na bliższe poznanie dotychczasowych użytkowników KML oraz produktów lokalnych.

Zdjęcia z wydarzenia można zobaczyć tutaj

______________________________________________
Wytworzył: LGD Partnerstwo Ducha Gór | Marta Weinke
Udostępnił: Marta Weinke
Opublikowano:  18.11.2022
Zmodyfikowano: Julia Kopczyk