JAK POMAGAĆ UKRAINIE?

Jak pomóc ludziom w Ukrainie i uchodźcom z Ukrainy? Jezeli nie możesz pomóc inaczej, możesz pomagać zdalnie. Ale uważaj, przekazuj tylko tym organizacjom i osobom, które znasz lub są już znane i wiarygodne. Jeżeli sam pomagasz  - RÓB TO BEZPŁATNIE!

1. Lokalne organizacje pozarządowe, loklane samorządy zorganizowały bardzo szybko zbiórki rzeczy - sprawdż czy u ciebie taki punkt zbiorki darów rzeczowych jest realizowany. Przynoś tylko te rzeczy, na ktore jest zamówienie lub zapotrzebowanie, nie rzynoś nie uzgodnionych bo to wiekszy kłopot niż pomoc.

2. Organizacje ogólnopolskie zbierają również konkretne dary rzeczowe lub pieniądze, które są bardzo potrzebne. Lista zbiórek prowadzonych przez organizacje pozarządowe na rzecz Ukrainy:

Polska Akcja HumanitarnaPolski Czerwony KrzyżCaritasFundacja PomagamFundacja SiepomagaFundacja PCPM z pomocą UkrainieFundacja Otwarty DialogFundacja GdańskaFundacja HumanDocSOS Wioski DziecięceFundacja Świętego MikołajaUnicef PolskaPolska Misja MedycznaUkraiński Dom w WarszawieFundacja Nasz WybórWarto RazemFundacja Dobrych InicjatywFundacja AvalonFundacja Zbieramy RazemFundacja Ocalenie 

i zapewne wiele innych.

3. Możesz zaoferować miejsca noclegowe dla rodzin. Takie miejsca warto zgłosić do samorządu lokalnego, wojewody lub pojechać do pkt. recepcyjnego i zabrać ludzi wprost do siebie lub w inne wskazane miejsce. 

4. Możesz pojechać na granicę i okazać wsparcie przy przejściu granicznym oferując ciepłe napoje, jedzenie, prowiant, rzeczy lub transport do określonego miejsca. Na wielu uchodźców nie czeka nikt z rodziny czy znajomych, potrzebują pomocy.

5. Możesz okazać solidarność poprzez wpisy na FB lub w innych mediach społecznościowych, możesz udostępniać zbiórki, pomoc itd...ALE JE SPRAWDŹ PRZEDTEM. To czas, kiedy może pojawić się wiele fake newsów (rosyjskie trolle) lub nieuczciwych ludzi, którzy będą oszukiwać. 

6. Uważaj na zbiórki ogłaszane w internecie, nie wszystkie w rzeczywistości mają na celu pomoc Ukrainie i jej obywatelom. Pojawiają się też takie, które mają na celu oszukać potencjalnych darczyńców. Eksperci zalecają, by weryfikować organizacje przed przekazaniem im środków.

"Obserwujemy masowe rejestrowanie domen internetowych oraz powstawanie stron 'zbiórek' na rzecz Ukrainy. Jeśli chcecie wspierać społeczność Ukrainy w tych trudnych chwilach sugerujemy wpłaty na znane i zweryfikowane organizacje" - ostrzega w mediach społecznościowych Threat Labs, który zajmuje się wykrywaniem zagrożeń w cyberprzestrzeni.

7. MSZ: infolinia o pomocy dla obywateli Ukrainy

Informacje o pomocy dla obywateli Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej dostępne są pod numerem infolinii Urzędu do Spraw Cudzoziemców: +48 47 721 75 75 - poinformowało w piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Resort przypomina też, że działa specjalna infolinia dla polskich obywateli oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie: +48 22 523 88 80.

______________________________________________
Wytworzył: LGD Partnerstwo Ducha Gór | Dorota Goetz
Udostępnił: Dorota Goetz
Opublikowano:  26.02.2022
Zmodyfikowano: